Prieš kelias dienas vienas draugas skambina, prašo pinigų paskolinti, paskui kitas, paskui trečias, dar prisideda giminės ir prieš šventes pasijaučiu labai nekaip, nes padėti jiems negaliu, nes pats esu “duobėj” ir tikrai negaliu paskolinti. Ką telefonu sugebėjau jiems patarti, tai kad kreiptųsi į banką vartojamosios paskolos. Tik paskui prisiminiau, kad vartojamoji paskola duodama, jei neturi kitų įsiskolinimų. Jei žmogus turi paėmęs būsto paskolą, apie vartojamąją gali beveik ir pamiršti, nes bankas neduos net 2000 litų…

Galim kaltinti tą krizę, prieš kurią bankai dalino būsto paskolas į kairę ir į dešinę ir kai algos buvo kosminės, tad galėjai rodyti ir imti tas paskolas. Dabar viskas pasikeitė, ir bankai labai smarkiai žiūri, ar liks pragyvenimui. Tokiu būdu vienas iš pagrindinių finansavimo šaltinių tampa nebeprieinamas, o vartojamoji paskola iš banko - tolima svajonė.

Yra ir kitas būdas pasiskolinti pinigų - greitas kreditas. Dabar ypač daug įmonių užsiima vien tik greitais kreditais, pavyzdžiui SMScredit, BigBank, Credit24, MomentCredit ir dar keletas kitų. Visi jie teikia greitus kreditus internetu, telefonu tiesiog užpildžius anketas. Lengvai paimti, bet grąžinti reikės gana sunkiai, nes jų kredito administravimo mokesčiai ir palūkanos kur kas didesnės negu normaliuose Lietuvos bankuose. Be to jie gali pasirodyti nepatikimi, nes vartotojo teises saugo tik vartotojų teisių komisija, o ne rimtesni valdžios “organai”. Kadangi šiuo metu tokios įmonės klesti, gadintis reputaciją apgaudinėjant žmones, kurie pasiskolino 1000 litų, vargu ar norėtų, tad dažniausiai jokių machinacijų ir apgavysčių iš jų nėra. Be to jie labai aktyviai reklamuojasi tradicinėje žiniasklaidoje, o tai reiškia, kad greitas kreditas - labai norima paslauga. Palikime konkurentų kovas nuošaly, bet skolintis iš jų reiškia didžiules palūkanas. Bet ką daryti, jei reikia staigiai nusipirkti televizorių arba šaldytuvą?.. Jei pirkti jį parduotuvėje, sumokėsite vieną kainą. Perkant internetu, galite rasti keliais šimtais litų pigiau. Įsivaizduokite, kad tie keli šimtai ir yra palūkanos ir mokesčiai…

Jei greitas kreditas ir jį teikiančios bendrovės nepriimtini, yra dar trečia rūšis įstaigų, kurios skolina pinigus. Tai - kredito unijos, kurios pastaruoju metu irgi labai smarkiai reklamuojasi. Greitas kreditas, kaip paslauga čia vadinasi paskola eksrta atvejams, kuri dažniausiai yra 1 pajaus dydžio ir suteikiama 1-3 mėnesių laikotarpiui. Taip pat galima pasiskolinti 10 kartų didesnę sumą, nei toje kredito unijoje turite pajų (akcijų). Taigi, jei minimali pajaus vertė yra 100 litų, galima pasiskolinti 1000 Lt sumą. Šiuo metu Lietuvoje veikia virš 60 kreditų unijų. Jos yra licensijuojamos Lietuvos banko, teikia elektroninės bankininkystės paslaugas, išduoda kreditines ir debetines mokėjimo korteles. Taigi visiškai nėra ko nerimauti dėl jų patikimumo. Apie kredito unijas planuoju pasiaiškinti daugiau, nes pabandysiu kitąmet tapti vienos iš jų nariu ir pasižiūrėti, kokie ten privalumai ir trūkumai.

Yra ir dar vienas būdas pasiskolinti - iš privačių asmenų. Pilni skelbimų portalai įvairiausių skelbimų apie skolinamus pinigus, tačiau čia rizika yra didelė, nes kartais skolos raštelis (vekselis) yra ne garantas.

Visais 4 atvejais - bankų, kredito unijų, greitų paskolų bendrovių ir privačių asmenų - skolos atidavimą prižiūri viena institucija - antstoliai. Tikrai esate prisiskaitę nemažai informacijos apie šį klaną, kuris net ir autobuso “zuikius” palieka be kelnių, ką jau kalbėti apie prasiskoliniusius 2000 litų… Skolindamiesi privalome labai aiškiai žinoti, ką darysime, kai skolos nesugebėsime laiku grąžinti.

Patiko (10)

Rodyk draugams