Vienas iš matomiausių dalykų, ką treneris atlieka, tai išdalyti apdovanojimus, tokius, kaip taures medaliai pabaigoje sezono, tiems, kurie yra pasižymėję tam tikrais būdais.

Dažniausiai ceremonijos vyksta viešai su žaidėjais, tėvais ir kartais tam tikrais valdžios pareigūnais, o rezultatai dažnai paskelbiami spaudoje. Tad tai laikas, kuomet reikia džiaugtis ir didžiuotis.

Trofėjų (taurės, medaliai, garbės ženkleliai) ir apdovanojimų įteikimas paprastai turi ilgai išlikusias tradicijas sportininkams. Nė vienas čempionatas nebuvo užbaigtas be apdovanojimų įteikimo.

Pripažinimo įteikimas, pavyzdžiui taurės pavidalu, ar medaliais, yra puikus būdas atšvęsti pergalę tiek komandinėse, tiek ir asmeninėse pergalėse. Tačiau apdovanojimų įteikimas kartais yra nuvertinamas.

Turėtume išanalizuoti nuvertinimo priežastis iš arčiau, kad taurės medaliai, padėkos raštai ir kiti apdovanojimai išliktų vertingi. Treneriai turėtų nuspręsti tam tikras apdovanojimų sąlygas, bei atsakyti į šiuos klausimus:
Kas juos turi gauti?
Kas nusprendžia, kas juos gaus?
Už ką jie įteikti?
Kiek apdovanojimų duosite?
Kas mokės už juos?
Ar kiekvienas žaidėjas gaus tam tikrą apdovanojimą?
Ar jie bus specialūs? Ar jie kažką reikš žaidėjams?
Ar ne per daug trofėjų?

Atsakymas į šiuos klausimus yra labai svarbus.

Daugelis trenerių kankinasi su šiomis problemomis. Pastebėta, kad taurės medaliai ir kiti apdovanojimais kartais nėra tokie jau reikšmingi jauniems sportininkams. Kodėl?

Viena galimybė yra tai, kad jie užaugo tokiu metu, kai kiekvienam buvo įteikiami įvairūs apdovanojimai, netgi tada, kai jie nebuvo to verti. Todėl dabar jie nėra tokie vertingi.

Daugelis trenerių nori apdovanoti kiekvieną vaiką už jo pastangas ir sėkmę. Per kelis metus, viliantis, kad kiekvienas vaikas gali būti įvertintas, treneriai ir tėvai prisidėjo prie kiekvieno vaiko pripažinimo, padidindami trofėjų skaičių. Tai tapo gan paplitusiu reiškiniu jaunimo sporte, kai kiekvienam žaidėjui yra įteikiami taurės, medaliai, ir kiti trofėjai.

Kiekvienais metais, vyresnieji žaidėjai išmeta šimtus nereikšmingų apdovanojimų. Paprastai, trofėjai yra laikomi keletą metų, kad primintų mums laimėjimus. Tada, yra supakuojami ir užkišami giliai spintoje, o vėliau, darant tvarką, išmetami į šiukšlių dėžę.

O tie kuriuos mes laikome ilgai yra tikrai labai svarbūs, ir nebūtinai patys didžiausi. Kas daro juos svarbiais? Tai yra taurės, medaliai, ir kiti trofėjai, kurie yra laimėti sunkiu darbu. Jeigu atkakliai jų sieksime nepaisant jokių kliūčių, turėsime juos visą gyvenimą. Kai laimėjimas yra iškovotas sunkiu darbu, tuomet mes labai didžiuojamės juo, bei mielai pasakojame jo gavimo istorijas.

Yra dvi priežastys, kodėl trofėjai yra duodami pirmosioms vietoms. Viena tai, kad atpažinti kažką ypatingo, ypač čempioną arba naują rekordą.

O kita priežastis yra motyvacija. Taurės, medaliai yra dažnai duodami su viltimi, kad jo gavėjas kitą sezoną stengsis dar labiau. Specialūs trofėjai dažnai yra subjektyvūs, ir naudojami pripažinti veiksmams, kurie komandą daro geresne. Komandos dvasia yra kitas bruožas, kurį turime pripažinti.

Klausimas, kaip? Motyvuoti vaikus galima ne tik trofėjais, bet ir atrasti kitų būdų. Galbūt tokių, kuriems reikės daugiau pastangų iš pačių trenerių.

Kitokie apdovanojimai turėtų būti teikiami viso sezono metu, ir neturėtų nieko kainuoti. Tai galėtų būti žodinis paskatinimas; padarykite vieną žaidėją „dienos komandos kapitonu”, kad galėtų būti pavyzdys kitiems. Taip pat teigiamas komentaras, raštelis ar skambutis žaidėjo tėvams gali būti puikus atlygis. Nelaukite apdovanojimų programos, kad galėtumėte ką nors paskatinti.

Du kriterijai reikalingi reikšmingam pripažinimui:

Vienas iš jų tai, kad apdovanojimas turi būti uždirbtas. Jeigu kas nors padarė per mažai, kad jį gautų, jis jo nevertas.

Ir antras - taurės, medaliai, ir kiti trofėjai nėra labai reikšminga, kol jie nesimbolizuoja kažko reikšmingo. Apdovanojimų įteikimas visiems žaidėjams nieko nesužavės, netgi ir pačių vaikų.

Nuspręskite konkrečius tikslus savo komandai prieš sezono pradžią. Tuomet kurkite savo apdovanojimus priklausomai nuo tikslų. Būkite tikras, kad kiekvienas laimėtojas tikrai nusipelnė šio apdovanojimo.

Turime būti kūrybingesni ir galvoti apie tai, kad tikrai būtų reikšminga. Nepamirštamas apdovanojimas neturi brangiai kainuoji, įskaitant šiek tiek laiko ir dėmesio. O taurės, medaliai, ir kiti apdovanojimai turi kitą svarbesnę ir reikšmingesnę paskirtį.

Patiko (0)

Rodyk draugams