Jas pirmą kartą pastebėjau per vieną susitikimą su užsieniečiu investuotoju, kuris vidury pokalbio išsitraukė cigaretę ir konferencijų salėje užsirūkė. Dūmelis buvo, bet jis nesmirdėjo. Be to jis labai greitai išsisklaidė. Nustebau, kad rūkorius neturėjo nei peleninės, nei žiebtuvėlio. Pasirodo, tai buvo elektroninė cigaretė. Mečiau rūkyti prieš 4 metus, tada labai stebiuosi, kaip per tokį trumpą laiką pasikeitė ši sritis. Dėl rūkalų kainų vis daugiau ir daugiau matyti suktinių, o dabar prašom - elektroninės cigaretės, kurias galima rūkyti bare ar net lėktuve.

Pirmą kartą girdite apie tai? Patikėkit, ir pats buvau nustebęs pradėjęs domėtis šiuo “stebuklu”. Pasirodo, joks tai ne stebuklas. Įkraunama baterija valdomas nedidelis šildytuvas, kuris garina specialų skystį su nikotinu. Aerozolio garai įkvepiami, o iškvėpti greitai išsisklaido ore be jokio kvapo. Specialiame skystyje nėra daugybės cheminių medžiagų, kurios išsiskiria rūkant tikras cigaretes (priskaičiuojama, kad tikrose cigaretėse yra apie 4000 cheminių medžiagų, iš kurių didžioji dalis gali sukelti vėžį).

Tokios elektroninės cigaretės pardavinėjamos daugiausiai internetu (www.elektroninescigaretes.lt), jas reklamuoti draudžia reklamos įstatymas, kuris aiškiai nustato tabako reklamos ribas, tad vienintelė vieta rasti informacijos yra internetas.

Elektroninės cigaretės buvo sukurtos kinų vaistininko 2003 metais, nors jų prototipas buvo aprašytas dar 1963 metais. Buvo bandoma išrasti savaime užsidegančias ir nekenksmingas cigaretes. e-Cigaretės labiau paplito prieš pora metų, kai visoje Europoje įsigaliojo draudimai rūkyti baruose ir kavinėse, o kai kur ir viešose vietose. Dabar jos yra pakraunamos per USB jungtį, kai kurie modeliai turi net LCD ekranėlį, kuriame rodomas likusių dūmų skaičius. Jos nešiojamos tradicinės formos pakelyje, kuris iš tikrųjų yra portsigaras, nes jame telpa viena e-cigaretė, keli keičiami filtrai, skystis su nikotinu, kuriuo papildomos specialios kapsulės - “kartridžai”.

Kainuoja tokios e-cigaretės nuo 20 iki 200 litų priklausomai nuo modelio. Pigiausios yra vienkartinės cigaretės, kurios yra apskaičiuotos tam tikram dūmų skaičiui (tiek veikia baterija, kurios negalima pakeisti). Brangiausios yra kokybiškų e-cigarečių modeliai su gražiais dėkliukais ir filtrais bei reikalingais aksesuarais. Jų kaina yra šiek tiek aukštesnė už tikrų cigarečių, tačiau elektroninės cigaretės kenksmingų medžiagų išskiria mažiau.

Ar elektroninės cigaretės kenksmingos? kai kas ginčijasi, kad nekenksmingos sveikatai ir net padeda mesti rūkyti. Akivaizdu, kad bet koks nikotino vartojimas yra tokia pati narkomanija. Juk nesvarbu, kaip narkotikai papuola į kūną, svarbu, kad jie ten lieka ir žudo organizmą iš vidaus. Europoje dar nėra konkrečių direktyvų, apibrėžiančių elektroninių cigarečių žalą, naudą ir prekybos taisykles. JAV kai kuriose valstijose jau yra kažkoks reguliavimas.

Bet kuriuo atveju, asmenims iki 18 metų ši e-cigaretė negali būti parduodama, nors vyrauja nuomonė, kad elektroninės cigaretės, kaip ir nealkoholinis vynas ar alus, tėra tik rūkymo imitacija, o ne pats rūkymas.

Patiko (0)

Rodyk draugams