Ir kodėl gi tas įmonių steigimas toks baisus dalykas Lietuvoje? Juk Anglijoje įmonė įsteigiama greitai ir tikrai be didelių finansinių injekcijų (UK dokumentų tvarkymas ir įmonės steigimo procesas su finansinių konsultantų-buhalterių pagalba kainuoja apie 1000 Lt). Deja, Lietuvoje viskas kiek kitaip. Įmonės steigimas prasideda nuo dokumentų parengimo. Reikalingi naujos įmonės įstatai, akcininkų sąrašas, akcininkų paskirstymas plius dar galybė įvairių kvitų, duomenų, notaro tvirtintų pasų… Pamačius, kiek vargo teks išvargti, žmonės dažniausiai prisibijo kurti naują įmonę. Beje, po įmonės sukūrimo iš karto prisistato mokesčių inspekcija ir maloniai primena apie mokesčius, kuriuos teks mokėti, nors įmonė toli gražu dar neturi nė darbuotojų, nė pajamų.

Įmonių steigimas Lietuvoje yra pernelyg sudėtingas, todėl kartais pagalvojame, kaip išvengti to viso lakstymo ir vargo. Yra finansinių paslaugų įmonės, kurios už kelis šimtus litų (teko matyti konkrečią kainą - 300 Lt) padės su įmonės steigimu susitvarkyti. Tai ypač aktualu pradedantiesiems verslininkams, kurie turi gerą idėją, bet nemoka dirbti su popieriais, taip pat ir neturi laiko. Ar 300 litų yra teisinga tų nervų karo kaina, kuris laukia steigiant įmonę - spręsti patiems, tačiau atrodo, kad tai vienas iš geresnių variantų.

Įmonės steigimas steigimui nelygus. Visas baisumas yra susijęs su Uždarosios akcinės bendrovės (UAB) steigimu, tačiau juk yra ir kitų įmonių tipų. Čia prasideda linksmoji dalis, nes pirmiausiai reikia atskirtas įmones pagal jų tipus. Yra individualios įmonės, Tikrosios ūkinės bendrijos (TŪB), žemės ūkio bendrovės, viešosios įstaigos ir dar keletas kitų. Visoms joms steigti taip pat reikia praeiti kančių kelius. Kas galėtų pakonsultuoti, kuri iš visų veiklų yra tinkamiausia? Vėl finansiniai konsultantai padės.

Įmonės steigimas yra tik didelio darbo pradžia, nes po to reikės tą įmonę administruoti, tvarkyti visus finansinius srautus. Vis daugiau ir daugiau įmonių savininkų nebedirba direktoriais, nes administravimas - labai sudėtingas darbas. Tam yra samdytas direktorius, turintis patirties įmonės valdyme. Jo užduotis - tvarkyti popierius. Dažnai toks direktorius nelabai gali kištis į įmonėje vykstančius procesus, nes už pajamas tiesiogiai neatsako.

Lietuvoje įmonių steigimas - kančia, bet jau po truputį valdžios požiūris keičiasi. Atsiranda naujų elektroninių paslaugų, kai visus dokumentus galima pateikti internetu - nebereikia varstyti registrų centro durų ir laukti eilėse su numerėliu rankoje. Kalbama apie naujus įmonių tipus - mikroįmones, kurioms įsteigti nebebus reikalingas 10 000 litų įstatinis kapitalas, o pats steigimo procesas bus atliekamas internetu. Kol kas tokių sprendimų reikės palaukti, o kad įmonės steigimas būtų sklandus ir neskausmingas, rekomenduojama kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones, kurių viena iš paslaugų yra įmonių steigimas už tam tikrą fiksuotą mokestį. Bent jau aš taip daryčiau…

Patiko (0)

Rodyk draugams