Lietuvoje vis daugiau žmonių perka nekilnojamą turtą ir vis dažnesnis iš jų nori turėti savo žemės lopinėlį. Žemėtvarka mūsų šalyje ne pats paprasčiausias dalykas, čia gausu įvairių reikalavimų ir taisyklių, kurios ne kiekvienam perkandamos. Vienos tokių, su kuriomis gali tekti susiduri, tvarkant beveik bet kokius žemės sklypo dokumentus – geodeziniai matavimai.

Kas tai per daiktas?

Labai dažnai ankščiau su tuo nesusidūrusiam žmogui tokia sąvoka yra ne tik svetima, bet ir skamba labai keistai. Neaišku, nei kas, nei kaip čia matuojama.

Tačiau iš tiesų geodeziniai matavimai yra gana paprastas dalykas, jeigu paaiškintume žmonių kalba. Tai tiesiog tikslus sklypo ribų nustatymas. Svarbiausia, kad šie matavimai atliekami specialiais geodeziniais prietaisais, o visi gauti duomenis privalo būti surašyti į kadastro duomenų bazę. Paslaptis labai paprasta – tik atlikus šiuos matavimus ir gavus visus tinkamus duomenis, galima apruošti tikslų žemės sklypo ribų planą.

Kada tai reikalinga?

Jūs teisingai galvojate, jei manote, kad geodeziniai matavimai ne tokie reikalavimai, kurių reikia bet kuriam žemės savininkui. Tiesa, užtenka ir įprastų žemės dokumentų, jei ramiai gyvenate. Tačiau tam tikrais atvejais be geodezinių matavimų apsieiti negalima.

  • Geodezinius matavimus atliekanti įmonė Geocentras.lt pastebi, jog dažniausias atvejis, kuomet yra matuojami geodeziniai matavimai, tai atvejai, kuomet žemė sklypą reikia įregistruoti, kai norima padalinti jį ar kaip tik sujungti su kitu žemės sklypu.
  • Kita populiari priežastis, kuomet reikalinga tiksliai geodeziniais prietaisais išmatuoti sklypo teritoriją, ribas ir posūkius - tai atvejai, kai norima pakeisti žemės paskirtį. Tokiais atvejais privalu tiksliai dar kartą peržiūrėti sklypo ribas.
  • Taip   pat geodeziniai matavimai atliekami viešųjų įstaigų. Tais atvejais, kai registruojama valstybinė žemė, sklypai privatizuojami ar perduodami iš privataus savininko į valstybines rankas.

Visais šiais atvejais ir kitais išskirtiniais atvejai geodeziniai matavimai atliekami profesionalų pagalba specialiais prietaisais. Matavimų metu ne tik išmatuojamos, bet ir pažymimos konkrečios sklypo ribos. Taip pat pagal reglamentą pažymimi visi sklypo posūkiai ir linkiai. Taip pat koordinuojami žemės sklype esantys pastatai ir inžineriniai tinklai. Tik tuomet žemės sklypo planas su visa teritorija, pastatais ir kitais objektais. Visuomet šiuose matavimuose turi dalyvauti žemės sklypo savininkas. Taip siekiama išlaikyti objektyvumą. Jeigu žemės sklypo savininkas negali dalyvauti matavimuose, jis privalo atsiųsti jį atstovaujantį įgaliotą asmenį matavimams stebėti.

Patiko (0)

Rodyk draugams