Kokios priežastys paskatina mesti samdomą darbą ir pradėti nuosavą verslą? Įvairios. Dažnai argumentuojama, kad netenkina darbo užmokestis. Kita priežastis – darbo sąlygos nėra tokios, kurias būtų galima apibūdinti kaip geras. Dar vienas aspektas – noras save realizuoti. Taip viską apsvarsčius įsteigiama mažoji bendrija ar kitokio tipo įmonė.

Mažoji bendrija – viliojanti įmonės forma. Kodėl? Nes, pavyzdžiui, lyginant su UAB, šis įmonės tipas tarsi draugiškesnis, įstatinio kapitalo suma nėra tiksliai įforminta įstatymų ir pan. Apie viską nuo pradžių.

Trumpinys – MB. Kaip „Mercedes-Benz“ – lengva prisiminti. Pirmiausia verta paminėti, kad mažosios bendrijos laikomos ribotos atsakomybės privačiaisiais juridiniais asmenimis. Tai reiškia, kad MB narys neatsako savo turtu, jei neįvykdo prievolių.

Kiek žmonių gali steigti minėto tipo įmonę? Ne daugiau kaip 10. Bet steigėjas gali būti ir 1. Kokią veiklą mažoji bendrija gali vykdyti? Trumpai tariant, tokią, kurios nedraudžia įstatymai.

Įdomus klausimas – įstatinis kapitalas. Pavyzdžiui, UAB atveju ši suma siekia 2 500 Eur ir kai kuriems žmonėms atrodo visai nemaža. MB forma džiugina tuo, kad įstatinio kapitalo suma nėra kaip nors apibrėžiama. Tiksliau, neapibrėžia įstatymai. Nusprendžia patys nariai.

Mažąją bendriją galima steigti tiesiog elektroniniu būdu. Registrų centro sistemoje asmuo gali susitvarkyti norimus reikalus.

Toliau – pliusai ir minusai. Kol kas atrodo, kad mažoji bendrija yra dėmesio vertas verslo būdas. Svarių pliusų sąrašas tai patvirtina.

Kaip minėta, narių atsakomybė yra ribota. Jei kokia prievolė neįvykdoma, žmogus nerizikuoja asmeniniu turtu.

Įstatinis kapitalas nustatomas pačių narių, o tai yra labiau viliojantis aspektas nei minimali 2 500 Eur suma UAB atveju.

Iš verslo galima pasitraukti atsiimant savo įnašą. Esant poreikiui nario teisės gali būti perleidžiamos kitiems.

Tačiau paprastai privalumai neapsieina be trūkumų. Ar taip yra ir šį kartą? Deja, tačiau šiek tiek minusų reikia įvardyti. Įsteigti MB gali tik fizinis asmuo, o narių skaičius – ne daugiau nei 10.

Jei kyla ginčas, jo sprendimas gali būti painus. Kodėl? Nes balsavimo ir pelno skirstymo klausimai nėra itin aiškūs.

Turint omenyje, kad mažoji bendrija paprastai yra mažesnis vienetas nei uždaroji akcinė bendrovė, tikimasi paprastesnės buhalterijos. Visgi ši prielaida patvirtinama ne visada. Būna atvejų, kai MB apskaita nei kiek ne lengvesnė už UAB.

Viską apibendrinant galima teigti, kad mažoji bendrija yra patraukli verslo forma. Yra ir pranašumų, ir trūkumų, tačiau susumavus aišku, kad nauda didesnė nei minusai.

Patiko (0)

Rodyk draugams