Per pastaruosius du mėnesius domiuosi labai įdomia tema - mokesčių susigrąžinimas UK. Ne, aš pats niekada UK nedirbau, bet pažįstu nemažai žmonių, kurie dirbo ir tebedirba UK. Vieni jų jau kuris laikas gyvena Lietuvoje ir vargsta vargelį, kiti vis dar tebedirba, kartais net per kelis darbus, tad manau, kad su jais kaip tik ir turiu pasidalinti surinkta informacija. Mokesčių sistema Anglijoje yra šiek tiek paprastesnė nei Lietuvoje. Dėl to čia įkurti savo verslą yra kur kas paprasčiau, o dirbti sau irgi nesudėtinga. Mokesčiai mokami finansinių metų gale, tiksliai apsiskaičiavus visas pajamas. Patys mokesčius moka tik sau dirbantys žmonės, dažniausiai iš statybų sektoriaus. Jei dirbi per kelis darbus, UK valdžia pasiima daugiau mokesčių nei reikia iš karto. Dėl to susidaro tokios situacijos, kai mokesčiai būna permokėti. Štai juos ir galima susigrąžinti iš UK mokesčių inspekcijos skambiu pavadinimu - HMRC - Her Majesty Revenue and Customs (Jos Didenybės uždarbis ir muitai). Tai galima daryti pačiam, arba per finansinius konsultantus ar buhalterius.

Buhalteriai UK, pasirodo, tvarko ne tik įmonės, bet ir asmeninius finansus, nes padeda sau dirbantiems (self employed) surašyti reikalingas ataskaitas apie subkontraktorius, deklaruoti pajamas pasibaigus finansiniams metams (jie prasideda ne sausio 1, kaip Lietuvoje, bet balandžio 6 ir baigiasi kitų metų balandžio 5 dieną). Jie net ir privatiems asmenims padeda gauti įvairias pašalpas, susigrąžinti permokėtus mokesčius ir net kompensacijas už kriminalinį sužalojimą. Lietuvoje tuo rūpinasi teisininkai ir advokatai, o Anglijoje tai gali daryti ir paprasti finansų konsultantai ir buhalterines paslaugas teikiančios įmonės. Buhalteriai Anglijoje padeda gauti motinystės pašalpas, vaiko pašalpas, taip pat ir jau minėtas kompensacijas už kriminalinį nusikaltimą.

Kompensacija už kriminalinį nusikaltimą paprastai mokama nukentėjusiam asmeniui, kuris kriminalinio nusikaltimo metu patyrė fizinius arba psichinius sužalojimus. Aišku, įvykis turi būti užregistruotas policijoje, o pati auka - apžiūrėta daktaro UK ligoninėje. Tikiuosi, kad lietuviai UK patys tarpusavyje dėl pinigų vienas kito nedaužo, bet visokių sukčių yra… Ypač kai pinigai neblogi, pavyzdžiui už sulaužytą rodomąjį pirštą - 1500 svarų… Tiesa, tų pinigų gali reikti metus palaukti, kol bus priimtas sprendimas iš CICA - organizacijos skaičiuojančios, kiek pinigų reikia sumokėti. Kartais jie labai didele logika nepasižymi ir neskiria kompensacijos. Bet grįžkime prie mokesčių.

Mokesčiai UK legaliai dirbantiems samdytiems darbuotojams yra sumokami paties darbdavio. Kiekvieną mėnesį yra išduodamas nustatytos formos algalapis (ne taip, kaip Lietuvoje, kur dalinami popieriukai tris kartus mažesni už tualetinio popieriaus lapelį). Pasibaigus finansiniams metams, išduodama P45 forma, kurioje aiškiai parodyta, kiek darbuotojas uždirbo, ir kiek darbdavys už jį mokesčių sumokėjo. Jei žmogus išeina iš darbo, jam išduodamas algalapis ir speciali P60 forma, kurioje surašyti visi toje darbovietėje uždirbti žmogaus pinigai ir mokesčiai, kuriuos darbdavys sumokėjo mokesčių inspekcijai. Tokius lapelius primygtinai rekomenduojama išsaugoti, nes būtent su tokiais dokumentais net gyvenant Lietuvoje galima susigrąžinti permokėtus mokesčius, kurie buvo uždirbti dirbant Didžiojoje Britanijoje per pastaruosius 5-6 metus.

Daug visokių linksmybių toje Anglijoje, bet dabar matosi, kad pas juos yra nebloga tvarka. Bent jau mokesčių per vieną naktį niekas neįvedinėja, kaip Lietuvoje.

Patiko (0)

Rodyk draugams