Startupų judėjimas keičia savo atspalvį. Kartais jis vaizduojamas, kaip neigiamas reiškinys. Per dideli lūkesčiai, niekam nereikalingi produktai, neaiškios perspektyvos lydi startupus kiekvieną dieną. Kodėl? Todėl, kad jie sukuriami tik turint idėją, bet negalvojant apie pinigus. Tai lyg gyvenimas čia ir dabar – kai nieko neplanuoji, o tik kažką darai, tobulini… Toks verslas, deja, turi labai miglotas galimybes.

Ką daryti?

Variantų yra daug. Vienas iš populiariausių yra mokytis iš kitų klaidų dar prieš pradedant verslą, nenerti į verslo kūrimą strimgalviais. Kaip mokytis? Reikia skaityti daug straipsnių apie sėkmės ir nesėkmės istorijas, žiūrėti motyvuojančius seminarus ir kalbas, pradėti domėtis realiais verslo valdymo dalykais ir atsakyti į kelis klausimus sau:

  • Kas valdys verslą? Kokia verslo forma priimtiniausia? Kas pasirašinės po sutartimis, derins sąskaitas, atsiskaitymus?
  • Iš kur bus uždirbami pinigai?
  • Kokios bus išlaidos verslui administruoti? Kokius mokesčius reiks susimokėti? Kiek laiko tam reikės skirti?

Atsakę į juos pamatysite, kad verslo pradžia nebeatrodo tokia bauginanti ir mistiška.

Į šiuos klausimus bando atsakyti tiek patyrę verslininkai, tiek pradedantieji. Dažniausiai niekas nekalba apie konkrečius dalykus, tačiau Lietuvoje atsirado naujas tinklaraštis Verslas Kitaip.lt, kuriame jauni el. parduotuvės kūrėjai dalinasi konkrečia informacija apie savo verslą. Tai labai motyvuojantys video, kuriuose ne tik teoriškai dalinami patarimai, bet ir pateikiama praktinė informacija. Ji ypač aktuali pradedantiesiems dirbti su interneto prekyba ir individualia veikla. Šio tinklaraščio kūrėjai tai daro visiškai nemokamai.

Jei atsiras bent vienas ar keli žmonės, kuriems kitų klaidos, patirtis ir mintys padės sukurti ir vystyti savo verslą, tinklaraščio pastangos atsipirks. Tik motyvuodami jaunus žmones, kurie norėtų pradėti savo verslą, galime sukurti palankią aplinką verslui vystytis Lietuvoje. Turime keletą pavyzdžių, kaip lietuviški verslai ir startupai sulaukė pripažinimo pasaulyje. Pasiseka vienetams, tačiau šimtai gali mus ir mūsų šeimas ir maitinti ir vežioti atostogauti, ir siekti kur kas didesnių tikslų.

Kolegos verslininkai, jei kiekvienas iš jūsų pasidalintumėte savo istorija, kaip išpopuliarinote ir išvystėte savo verslą, būtų daug geros medžiagos pradedantiesiems.

Patiko (0)

Rodyk draugams