Taktiniai TRCknives rankų darbo peiliai, pavadinti pagal vieną garsų kino filmą.

Taktiniai TRCknives rankų darbo peiliai, pavadinti pagal vieną garsų kino filmą.

Buvo laikas, kai vienam iš savo draugų dovanodavau peilius. Taip, keistoka dovana, tačiau jam peiliai patiko. Per vieną gimtadienį, pamenu, padovanojau virtuvinį peilį, tai visi šaipėsi iš dovanos - „svinariezas” visiems sukėlė nemažai juoko ir gavo savo dėmesį. Dabar dovanų gavau ir pats - paprastą peiliuką, kuris yra skirtas išvykoms į gamtą. Peilis nepaprastas - rankų darbo, darytas pagal užsakymą. Net savo pavadinimą turi TR-10. Jį pagamino peilių meistras Andrius Tricius iš Ukmergės, gaminantis savo firminius peilius TRCknives.

Prieš kurį laiką pradėjau domėtis tokiu dalyku, kaip rankų darbo peiliai pagal užsakymą. Pasirodo, peilius gamina vos ne kas trečias medžiotojas, tačiau tai niekaip neišsisuka į rimtą verslą. Peilį pasigaminti namų sąlygomis yra gana sudėtinga, nes reikia turėti tam tikrus specialius įrankius, o taip pat ir gerai išmanyti metalurgiją - juk nuo plieno priklauso peilio kokybė ir patvarumas. Peiliai pagal užsakymą daromi paprasčiausiai draugams, nes norint juos pardavinėti viešai, reikia atitikti tam tikrus reikalavimus, suteikti kokybės garantijas. Kai peilis gaminamas iš geležinkelio kampinio gabalo, kokios gali būti garantijos ir kokybė? Savoms reikmėms toks peilis, aišku, tinka kuo puikiausiai, tačiau išrankiam pirkėjui iš JAV ar Vokietijos, toks įspūdžio tikrai nepadarys.

Rankų darbo peiliai dažniausia būna trijų rūšių:

1. Medžiokliniai - skirti medžioklei ir iškyloms miške. Medžioklinio peilio paskirtis - pribaigti sužeistą žvėrį ir nudirti jo odą, bei apdoroti skerdieną.
2. Taktiniai - tai koviniai peiliai, kurių paskirtis artima kova peiliu. Tai šaltasis ginklas, naudojamas specialių pajėgų karių. Kodėl jų gaminama tiek daug? Todėl, kad jie naudojami ne tik kovai prieš žmogų, bet ir iškyloms gamtoje. Kai kurie taktiniai peiliai yra skirti išgyvenimui laukinėje gamtoje, todėl yra mėgstami keliautojų ir žygeivių.
3. Virtuvės - tai subtiliausia peilių rūšis, gaminama iš specialaus plieno (kurį mažiau veikia maisto produktuose esančios rūgštys). Virtuviniai peiliai pagal užsakymą yra kelių formų. Populiariausios jų yra taip vadinamas šefo peilis (20 cm ilgio), universalusis peilis (su siauresne geležte, nei šefo peilis, dažniausiai skirtas pjaustyti mėsai) ir japoniškas universalus peilis Santoku Hocho, paprastai vadinamas santoku.

Tiek medžiokliniai, tiek taktiniai peiliai dažnai dovanojami su ta mintimi, kad jų naujieji šeimininkai tiesiog pasidės peilį šalia kitų suvenyrų ir jį rodys svečiams, o panaudos itin retais atvejais. Peilis yra žudantis įrankis, kad ir koks neaštrus ar trumpas jis bebūtų.

Lietuvoje komercine peilių gamyba pagal užsakymą užsiima tik keli meistrai, dažniausiai peiliai parduodami užsienyje. Sutikite - 100-150 eurų (350-520 litų) už kokybišką peilį Lietuvoje nedaug kas mokėtų. Džiugu, kad peilių gamyba yra dar vienas „nežinomas” verslas, kuris kelia Lietuvos eksporto lygį.

Patiko (0)

Rodyk draugams