Namų statybos technologijos į Lietuvą ateina kiek pavėlavusios, tačiau jos ateina… Dar visai neseniai statybininkai neįsivaizdavo betono be metalinės armatūros, o dabar tiesiog pakanka įpilti kelias saujas plastikinių siūlelių. Šiltinimo srityje vis dar naudojamės 10-20 metų senumo technologijomis, nors purškiamas izoliacinis sluoksnis yra kol kas efektyviausias būdas. Panašiai yra ir su namų pamatais. Vis dar laikomės įsikibę juostinių pamatų, nors tiek skandinavai, tiek amerikiečiai kuo puikiausiai naudoja gręžtinius ir plokštinius.

Plokštiniai namo pamaitai - naujovė Lietuvoje, nors ir liejami ne pirmus metus. Tiesiog jų niekas per daug neakcentavo. Tokie pamatai atsirado tada, kai buvo sukurtos ir išpopuliarintos populiariausios pamatų šiltinimo technologijos - plėvelė, putų polistirolas, o taip pat atsirado ir efektuvus šildymo būdas - šildomos grindys. Visa ši terpė sukūrė palankias sąlygas plokštiniams pamatams. Viskas, ko reikia - išlyginti sklypą, pakloti pagrindą, apšiltinti, armuoti, išvedžioti šildymo vamzdelius ir santechnikos vamzdžius ir išlieti betoninius pamatus.

Plokštinių pamatų privalumai

Pagrindinis privalumas - jie pigesni, nei juostiniai pamatai, nes reikia mažiau betono. Kvadratinio metro ploto pamato kaina - 70-100 eurų, kai juostinių pamatų kaina - apie 150 eur.

Kitas privalumas - greitas ir paprastas projektavimas. Juostiniai pamatai turi būti kruopščiai suprojektuoti, kad svoris pasiskirstytų tiksliai taip, kaip reikia. Plokštiniams pamatams svoris paskirstomas tolygiai, todėl juos projektuoti yra kur kas paprasčiau.

Liejimas taip pat paprastesnis, nes reikia kur kas mažiau konstrukcijų. Tai padaroma kur kas greičiau ir visas darbas patikimas betoną liejančiai kompanijai, kuri atveža kelias mašinas betono ir tiesiog jį išlieja ant jau paruošto pagrindo.

Plokštiniai namo pamatai išliejami labai greitai, tad sutrumpėja statybos laikas. Kadangi pamatai yra virš žemės, juos paprasta uždengti plėvele ir palikti peržiemoti, jei statyba žiemą nevykdoma. Plokštiniams pamatams žiemoti šlapiame grunte gali būti nemažas iššūkis, nes šalčiai ir atlydžiai kenkia betonui.

Plokštinių pamatų trūkumai

Pagrindinis trūkumas - namas neturės rūsio. Beje, tokiu pat trūkumu pasižymi ir gręžtiniai pamatai, kurie yra skirti laikiniems pastatams, karkasiniams ir skydiniams namams ir pramoniniams objektams (sandėliams, angarams).

Kitas trūkumas - santechnikų klaidos neatleidžiamos. Jei santechnika buvo išvedžiota nekokybiškai, pamatų ardymas ir bandymai taisyti klaidas gali būti itin sudėtingi, nes galima pažeisti išvedžiotus šildymo vamzdelius bei santechninius mazgus.

Dar vienas trūkumas - sudėtingas gręžimas. Šis trūkumas yra bet kuriems pastatams, kurie turi vamzdeliais šildomas grindis. Juose negalima gręžti gilių skylių, nes vamzdeliai dažniausiai yra paviršiuje ir gali būti pragręžiami netyčia. Dėl to reikia iš karto aiškiai turėti visą namo planą ir žinoti, kurioje vietoje teks tvirtinti laiptus, unitazą, turėklus ir kitus objektus, kuriems reikalingas stipresnis įgręžimas į grindis.
Vis dėlto, plokštiniai namo pamatai yra vienas iš efektyvesnių būdų statytis namus. Jis šiuolaikiškas ir tinkamas A+ klasės pastatams.

Patiko (0)

Rodyk draugams